czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 12908 wyświetleń

Już niedługo 12 Maja!

12 Maja to dzień urodzin Florencji Nightingale – prekursorki światowego pielęgniarstwa. Międzynarodowa Rada Pielęgniarek ustanowiła go Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki i Położnej. Ten dzień dla każdej z nas staje się akcentem w życiu  zawodowym, powrotem do źródeł i korzeni. Jest to czas na podkreślenie istotnych wartości naszej pracy zawodowej i powołania, ponieważ są zawody z taką domeną działań, w których nie każdy może funkcjonować. Tutaj należy podkreślić rzeczywistą godność naszego zawodu, który służy drugiemu człowiekowi. A to jest najistotniejsza wartość! Ten niezwykle potrzebny i ważny społecznie zawód został niestety zdeprecjonowany. W tak ważnym dla naszego środowiska dniu nie będę powracać do tego, co boli, ale ze względu na maj – tak cudowny miesiąc wszystko przecież kwitnie, to sprawia, że nasze święto jest jeszcze ładniejsze. Ten dzień jest podziękowaniem za trud wszystkim pielęgniarkom, położnym, pielęgniarzom. Misją pielęgniarstwa w naszym szpitalu jest myśl: „Przychodzi taki czas, że medycyna naukowa nie ma nic do zaoferowania pacjentowi. I to jest właściwa chwila, gdy pielęgniarka może zaoferować wszystko: komfort, poświęcenie, zrozumienie i empatię”.

Za takie chwile przy łóżku chorego, za odwagę, by trwać w tym pięknym, ale i trudnym zawodzie bardzo moim koleżankom, kolegom dziękuję - Naczelna Pielęgniarka Szpitala Ogólnego w Grajewie mgr Krystyna Popławska (fot.).

"W naszym szpitalu zatrudniamy 161 pielęgniarek, 3 kolegów pielęgniarzy w niepełnym wymiarze, 23 położne, średnia wieku wśród pielęgniarek wynosi 46 lat, położnych 44 lata. Nasz kadra podnosi kwalifikacje zawodowe i łącznie zatrudniamy 25 licencjatek, 47 specjalistek pielęgniarstwa w różnych dziedzinach następnych 10 specjalistek w trakcie odbywania szkolenia, 1 mgr pielęgniarstwa, 2 mgr z innym wyższy. Śmiało zatem możemy powiedzieć, że mamy prawo tak jak pielęgniarki i położne europejskie czuć się zawodowo autonomiczne dzięki wiedzy, kompetencji, umiejętnościom i odpowiedzialności. Mamy prawo także czuć się partnerami lekarzy w procesie terapeutycznym, ponieważ udział pielęgniarki w procesie diagnostycznym i leczniczym wynikający z wykonania zleceń lekarskich stanowi 1/3 zadań. Pozostałe 2/3 zadań to samodzielne pielęgnowanie. Zakres opieki zdrowotnej podlega ustawicznym zmianom, a przyczynia się do tego nauka i nowoczesne technologie. Jednak nakłady finansowe nie pozwalają byśmy mogli w pełni z tego w sprawowaniu opieki skorzystać.
Na dzień dzisiejszy ważny jest sprzęt diagnostyczny, pozostałe niestety w dalszej kolejności. Ponownie zostają ręce – jakże nieodzowne ręce pielęgniarki, położnej. Pozwolę sobie zacytować tu w tym miejscu stare irlandzkie błogosławieństwo: „Niechaj skrzydło motyla całuje promień słońca Niech wybiorą Twoje ramię na swą bezpieczną przystań. I przyniosą Ci szczęście, miłość i dobrobyt. Dzisiaj, jutro, zawsze”.  Praktyka pielęgnowania w naszym szpitalu jest realizowana wg koncepcji Virginii Henderson –jako pomoc w zaspokajaniu potrzeb chorego do koncepcji samoopieki wg Doroty Orem. Pomagać należy w taki sposób, aby nie umniejszać godności chorego i prawa do stanowienia o sobie. Osiąganie pozytywnego wyniku w sprawowaniu opieki nad pacjentem odbywa się poprzez realizację wszystkich funkcji pielęgnowania. Celem tych działań jest motywowanie pacjentów do przyjęcia aktywnej postawy w procesie leczenia i rehabilitacji, kształtowania racjonalnych zachowań wobec czynników ryzyka oraz przed rozwojem i negatywnymi skutkami choroby. Aby pacjent mógł odzyskać zdolność do samodzielnego funkcjonowania, aby w jak najkrótszym czasie stał się od tej pomocy niezależny w tym procesie jakże jest ważna pomoc najbliższych. Dzięki ich  zaangażowaniu w chęć pomagania powrót do domu jest bezpieczny."

W tym ŚWIĄTECZNYM DNIU pragnę podziękować również naszym pacjentom za okazywaną życzliwość pod adresem naszego personelu. Myślę, że najserdeczniejsze nawet życzenia nie spełnią swojej roli jeśli nie będą poparte uśmiechem wdzięczności drugiego człowieka. Uśmiech, który pozwoli nadal wierzyć w to, że praca pielęgniarki i położnej choć ciężka fizycznie i z dużym obciążeniem psychicznym, to jednak cudowna.


Tej satysfakcji i wszystkiego, co najlepsze z okazji
Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki
życzy Dyrekcja Szpitala
.

 



Komentarze (2)

Kiedy szpital przekształci się w spółkę prawa handlowego? Zapewne jest to pytanie bez odpowiedzi pozytywnej, bo w Grajewie rządzi PIS. Ja już nie korzystam z usług szpitala i jest więcej takich głównie młodych osób. Często zdarzało się, że lekarz miał wolny czas tj. nie miał pacjentów, a niestety nawet recepty nie mógł wypisać. Teraz chodzę do innej przychodni i tam można to robić. Wiele niedoskonałości w tym szpitalu mogę wymieniać lecz krytyka nic nie pomoże. Prywatne firmy zdrowotne - bez krytyki - wiedzą jak należy pacjenta traktować, a teoria ekonomii wyjaśnia "efektywność gospodarowania w firmach prywatnych jest o 40-50% wyższa". Włączając do tego akcje charytatywne byłyby znacznie większe możliwości. Życzę pielęgniarkom satysfakcji z wykonywanej pracy. Dyrekcji życzę przedsiębiorczości.

dziękuję za piękne życzenia i wzajemnie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.