Szczuczyn

Kolejna krypta w Szczuczynie

W ostatnich latach ponownie ożywiła się historia Szczuczyna, ta sprzed trzystu laty i ta pisana życiem ludzi współczesnych. Ożywienie spowodowane jest zajmowaniem coraz wyższych i odpowiedzialnych stanowisk przez ludzi młodych, wykształconych, obiektywnych i nieobciążonych ujemnym balastem przeszłości.
 
      Szczuczyńskie krypty, które od wieków były znane, obrastały legendami nasyconymi fantastyką, która nie posiadała naukowego uzasadnienia. Pamiętamy do dziś krążące, mityczne opowieści o „pannie młodej”, o zbroi rycerskiej w podziemiach i o tunelu przebiegającym pod rzeczką Księżanką, etc. Być może ówczesne wydarzenia miały określone miejsce w historii Szczuczyna, czego dotychczas nie wiemy.   
       W lutym 2012 roku media doniosły o zainteresowaniu się dwoma szczuczyńskimi kryptami pod prezbiterium przez naukowców i studentów z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Po dokonaniu wielu czynności wyjaśniających i zebraniu materiału, o którym można było mówić, że jest autorytatywny, zorganizowano konferencję naukową, która odbyła się w kościele 21 września 2013 roku. Podczas konferencji kilka tematów związanych z badaniami wstępnymi omówili naukowcy z Torunia: dr hab. M. Grupa, mgr D. Grupa, M. Nowak, mgr M. Przymorska-Sztuczka, mgr M. Majorek, A. Wojciechowska, dr T. Kozłowski, mgr M. Krajewska oraz dr Tomasz Dudziński z Grajewa.      
      Badania naukowe nad pobranymi próbkami trwają. Po ich zakończeniu wyniki pozna społeczność Szczuczyna i kraju.

     Od dnia 30 stycznia 2014 roku trwają kolejne, wstępne prace nad rozpoznaniem zawartości krypty znajdującej się w środkowej części prawej nawy kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie. Są to przygotowania do umożliwienia badań grupie naukowców z Torunia.  
Odsłonięta trzecia z kolei krypta jest w znacznym stopniu skromniejsza od poprzednich. Jest też kryptą boczną, co świadczy o zamożności pochowanych tam osób.
Kilkudniowe, wstępne prace rozpoznawcze prowadzi dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej dr Tomasz Dudziński.

      PS. W dniu 30 stycznia 2014 roku z rąk Pani Joanny Kosielskiej, przedstawiciela Portalu Internetowego www. e-Grajewo.pl, Pan Tomasz Dudziński odebrał statuetkę potwierdzającą uzyskanie zaszczytnego tytułu „Człowieka Roku 2013”. Społeczność Szczuczyna składa GRATULACJE.

 
                      Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

*Kolejne krypty w Szczuczynie: http://youtu.be/5PsXL8DDTM4

To warto wiedzieć:
1. Szczuczyńskie krypty ożyły: http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Szczuczyskie_krypty_oyy,16668.html
2. Człowiek Roku 2013: http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Czowiek_Roku_2013__fina,21449.html

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.