piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11871 wyświetleń

Rozszerzą podstrefę SSSE

Władze Białegostoku oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) chcą włączyć do podstrefy Białystok kolejne tereny. Trwają prace nad wnioskiem o poszerzenie podstrefy o 19 hektarów. Prezes Suwalskiej SSE zapowiedział, że oprócz poszerzenia białostockiej podstrefy, wystąpi również do Rządu o powołanie nowych podstref - w Michałowie, Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce, Szczuczynie i Narewce.

 Nie wiadomo jednak, kiedy Rząd odniesie się do tych propozycji.  Prezes Zarządu  SSSE Robert Żyliński przypomniał, że wniosek o powołanie podstrefy w Łomży na rozpatrzenie w Warszawie czekał blisko rok.

Zarząd SSSE rokuje, że nadchodzące lata to dobry czas dla funkcjonowania stref ekonomicznych. W połowie tego roku polski Rząd postanowił o przedłużeniu czasu funkcjonowania stref do 2026 roku a razem z podstrefą Suwałki powiększona została podstrefa w Ełku oraz powstała zupełnie nowa podstrefa w Łomży.

 

 

 

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, to sześć wydzielonych obszarów na terenie Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej oraz Białegostoku o łącznej powierzchni 342.7662 ha, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oddaje do dyspozycji inwestorów tereny przemysłowe wyposażone w pełną infrastrukturę techniczną, przygotowane do rozpoczęcia działalności gospodarczej, która wiąże się z możliwością korzystania z ulg i preferencji podatkowych. Podstawową zachętą inwestycyjną jest ulga w podatku dochodowym w wysokości do 70% wartości inwestycji. Przewagę konkurencyjną Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zapewniają również niskie koszty pracy w regionie oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z najdłużej istniejących i najlepiej rozwiniętych stref ekonomicznych w kraju. W sześciu nowoczesnych centrach przemysłowych z powodzeniem funkcjonuje 69 firm. Otwieranie kolejnych zakładów jest procesem ciągłym i dynamicznym – przedsiębiorców polskich i zagranicznych przyciągają atrakcyjne zachęty inwestycyjne. W Strefie obecny jest m.in. kapitał niemiecki, duński, austriacki, litewski, szwajcarski, holenderski i szwedzki . Przedsiębiorcy utworzyli ponad 5 700 miejsc pracy, poziom inwestycji to ponad 1,7 mld złotych.Wiele firm jest zdobywcami prestiżowych nagród przyznawanych w Polsce i za granicą. Zaangażowanie inwestorów, którzy uznali Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną za najlepsze miejsce do prowadzenia działalności produkcyjnej powoduje, że Strefa jest najważniejszym elementem gospodarki lokalnej.

O atrakcyjności inwestycyjnej Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanowią również: lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy Unii Europejskiej, bliskość granic Rosji, Litwy i Białorusi, dogodne połączenia drogowe z wszystkimi regionami Polski oraz z państwami sąsiednimi. Strategiczne położenie spowodowało, iż w pobliżu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przebiegać będzie droga ekspresowa Via Baltica oraz linia kolejowa Rail Baltica – najważniejsze szlaki komunikacyjne łączące kraje skandynawskie i Europę Wschodnią z południową i zachodnią częścią kontynentu.

Do zarządzania SSSE została powołana spółka pod nazwą: Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A..

Akcjonariuszami Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. są: Skarb Państwa (40,46%), samorządy miast Ełku (32,55%), Gołdap (14,62%) i Suwałk (12,37%).

Komentarze (6)

To nie wygodniej było by rozszerzyć SSSE na cały ten nasz "skansen" wschodni .Ściana wschodnia Polski to nadaję się tylko na skansen.Ogrodzić siatką czy drutem kolczastym i zapraszać turystów .Żaden zakład produkcyjny z prawdziwego zdarzenia u nas nie powstał.Nie licząc kilku małych ale to jest kropla w morzu.Za komuny to powstawało dużo tych zakładów a za demokracji z nami nikt się nie liczy.Teraz mamy tylko zatrudnienie w różnego rodzaju instytucjach państwowych.

spec strefy dobiją normalne przedsiębiorstwa, które powstają i funkcjonują bez ulg, zwolnień i innych duperel. Kto chce robić interesy w 40 milionowym kraju i sprzedawać swoje produkty niech wykłada kasę na stół.

diana masz racje ,a do normalnych przedsiębiorców róbta wszystko aby nie płacic Rostowskiemu bo mu zawsze mało .

W Grajewie jest zawsze źle. Strefa ekonomiczna ma ściągnąć inwestorów, a co za tym idzie nowe miejsca pracy. Ludzie zamiast mieć nadzieję, że będzie mniejsze bezrobocie a mieszkańcy Grajewa pracę, to znów starania pewnej grupy osób są krytykowane.
Może rzeczywiście nie lobbować na powstanie podstrefy.

Tak do wiadomości, Rostowski nie jest już ministrem ..

Jeżeli "Poświęcasz swój prywatny czas" to postaraj się, być bardziej poświęconym ekspertem, i przedstaw swoją teorię, w jaki sposób ma ściągnąć inwestorów Strefa Ekonomiczna? wówczas mieszkańcy rozważą Twoją teorię, którą rozwarzą czy faktycznie Poświęcasz swój prywatny czas? czy też uważasz się za bajkomówcę?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.