Szczuczyn

  • 10 komentarzy
  • 7920 wyświetleń

Spotkanie Wigilijne 2013


 Kolejne, już czwarte Spotkanie Wigilijne w magicznej atmosferze odbyło się w piątek, 20.12.2013 roku.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i u progu Nowego Roku towarzyszą nam szczególne emocje. Grudniowe dni i długie wieczory motywują do podjęcia głębszych refleksji nie tylko nad czasem przemijania, ale nad sprawami doczesnymi uzupełniającymi nasze uwarunkowania na dziś i w przyszłości.

Po okresach różnorodnej niewoli od 24 lat znów cieszymy się wolnością, jak orły wypuszczone z klatki w przestworza. Wolność umożliwia nam wszystko, ale i przedkłada Boga oraz Wielką Ojczyznę - Polskę i tę Małą Ojczyznę – Gminę Szczuczyn na plan pierwszy ludzkiej egzystencji.

W Wigilię BN i w dniach przyjaznych spotkań opłatkowych łamiemy się śnieżnym opłatkiem, składamy życzenia i cieszymy się z narodzenia – Boga. Odczuwamy inną niż zwykle potrzebę duchowej przemiany oraz chęci wprowadzenia w nasze życie nadzwyczajnej roli Boga. Czujemy się, jakoby Jezus narodził się w nas. Dążenia te, mogłyby owocować w nas spełnianiem funkcji nadrzędnych: miłości, szacunku, ofiarności, sprawiedliwości, uczciwości, darowania win, przeproszenia za wszelkie animozje i maratony plotkarskie, etc.


Kameralne spotkanie, z wymownymi symbolami ukrytymi w Opłatku, przy kończącym się budżecie ‘2013 dla intelektualistów nie jest w pełni dniem wolnym od pracy. Tu, gdzie biznes spotyka się z relaksem, przy stołach toczyły się także spokojne dyskusje nad celami, osiągnięciami i rozterkami w minionych miesiącach.

Jest o czym mówić, bowiem w ilości wykonanych inwestycji i masie zadań, mieści się: zaangażowanie, troska, uczciwość, determinacja a nawet upór pracowników Urzędu Miasta zmieszany z kreatywnością Burmistrza na czele. Gdyby w Wigilijny dzień chciano odznaczyć zasłużonych w/g możliwości, trzeba by dla wielu z nich wręczyć statuetki z czystego złota.

Artur Kuczyński, to nie tylko uzasadnione odkrycie postaci burmistrza XXI wieku, ale i kontynuacja miłości, pracowitości i dbałości o miasto, porównywalnej do burmistrza Szczuczyna z 1711 r., którym był również młody, polski architekt Józef II Fontana.

Do osiągnięć Gminy, w kolejnym roku zarządzania Rady i burmistrza, oprócz wielu innych osiągnięć w 2013 roku, należy m. in. zaliczyć dobrze wykorzystane fundusze unijne:

 

- Oddano do użytku Targowicę Miejską,

- Przebudowano sieć dróg w centrum miasta, gdzie głównym kontrahentem był Starosta Jarosław Augustowski,

- Przeprowadzano uroczystości poglądowe w kontekście aktualnym i historycznym,

- Doprowadzono do zakończenia przebudowę obiektu Urzędu Miasta i Gminy,

- Przekazano: place zabaw, przebudowane place podwórkowe, remonty budynków,

- Pozyskano tereny inwestycyjne prowadzące do podpisania 23.12.2013 r. z Marszałkiem

Województwa Podlaskiego umowy gwarantującej dofinansowanie strefy ożywienia gospodarczego, tworzącej nowe miejsca pracy,

- Przygotowano się do montażu 129 kolektorów słonecznych w gminie,

- Utworzona nowa, interesująca strona internetowa, oprócz tego, że na bieżąco informuje, jest kroniką aktualnych i dawnych dziejów miasta i gminy,

- Gmina, kontynuuje „dziedziczoną”, szczególną troskę po S.A. Szczuce, w dbaniu o rejonową oświatę,

- Wydano pierwszą, lokalną gazetkę z nr 1 „ Szczuczyńskie wieści”,

- itd. itp.

 

Mijający rok 2013, był dla szczuczyńskiego samorządu udanym nie tylko w sensie inwestycji, ale i w procesach ogólnych przeobrażeń. Można też zacząć cieszyć się tym, że ks. prob. Robert Zieliński podjął się nieokreślonego trudu przy remoncie naszych skarbów kultury chrześcijańskiej. Są nimi obiekty XVIII wiecznej architektury sakralnej i dawnego Kolegium Pijarów w Szczuczynie z 1706 roku, prowadzonego przez zakon pijarów do chwili kasacji.

W szczuczyńskich planach jest dużo zamierzeń pilnych dla środowiska. Należy wierzyć, że przy niepochamowanym zaangażowaniu Rady wymieszanym z zaradnością naszego burmistrza A. Kuczyńskiego cele te będą sukcesywnie realizowane.

Przed nami rok 2014, a w nim długich i tajemniczych 12 miesięcy. To czas na to, żeby podjęte zadania można było zrealizować dzięki środkom własnym, unijnym i pomocowych, na które Gmina wciąż liczy.

Przy okazji spotkania opłatkowego dziękujemy wszyscy dla Pana Marszałka, Pana Starosty i Radnych za to, że licząc na Waszą wyrozumiałość, mądrość, dobroć i przyjaźń możemy mieć nadzieję na wspólną realizację szerokiej rozbudowy Gminy Szczuczyn i szybkiego utworzenia - tak koniecznych miejsc pracy. Bowiem praca dająca dochód na utrzymanie rodzin - jest najważniejsza. Jej brak, likwiduje wszelką filozofię zarządzania.

Mimo, że każdy z nas, Święta Bożego Narodzenia przeżywa w indywidualny sposób nadając im różne interpretacje, to jednak czekamy na nie z utęsknieniem, z wpisaną w serca radością, choć bardzo często z bolesnymi wspomnieniami. Dla wielu też jest to ciężkie przeżywanie świąt w samotności.

Paradoksem jest fakt, że Ten, który jest główną postacią Świąt - Jezus początkujący okres nowej historii Europy i świata, rodzi się na marginesie życia tamtego okresu - w ubogiej stajence. Świadomość ta powinna skutecznie uczyć nas pokory. Nasza życiowa pragmatyka, jednoczenie się w chłodnej kalkulacji cywilizowanego środowiska, niczym jest wobec zapisu historycznej prawdy, którą przez wieki tworzymy w jedności z Bogiem.

 

FRAGMENTY Z PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI

 

Zespół Wokalny, pod kierunkiem p. Marii Ostrowskiej, w 15 minutowym repertuarze wybranych kolęd wprowadził w Bożonarodzeniowy nastrój prawie dwustu gości, zgromadzonych przy wigilijnym stole.

Po nich, uroczystość opłatkową rozpoczął gospodarz wyjątkowego wieczoru, burmistrz Artur Kuczyński. Na wstępie, wśród potoku kurtuazyjnych słów i elokwencji wypowiedzi - podkreślił: „Niezmiernie mi miło, że każdy z Państwa odpowiedział pozytywnie na moje zaproszenie i zaszczycił obecnością naszą Uroczystość Wigilijną. Chciałbym najszczerzej powitać wyjątkowych gości, choć każdy z Państwa jest dla mnie, na swój sposób, wyjątkowym.

Witam serdecznie szanownego prob. parafii Szczuczyn ks. Roberta Zielińskiego. Witam prob. parafii Niedźwiadna ks. Romana Łępickiego. Witam starostę Jarosława Augustowskiego - nieobecnego, ale godnie reprezentowanego przez przewodniczącego Rady Powiatu Stanisława Kossakowskiego, którego również witam i cieszę się, że uczestniczy w naszym spotkaniu. Witam wójta Gminy Grajewo. Witam przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczuczynie. Witam zastępcę dyr. ARiMR p. Krzysztofa Zalewskiego. Witam serdecznie mojego poprzednika, byłego burmistrza Stanisława Wądołowskiego z małżonką. Serdecznie witam reprezentanta posła naszej ziemi. Witam prezesa PSP w Grajewie i prezesa OSP w Szczuczynie. Witam wszystkich radnych, sołtysów,

przedstawicieli instytucji, honorowych i zasłużonych obywateli Szczuczyna, sportowców, pracowników MDK oraz wszystkich zaproszonych.

Szanowni Państwo, Święta Bożego Narodzenia oprócz własnej chwały i godności sygnalizują, że coś się kończy, że mija kolejny rok. Oczywiście bezdyskusyjne jest oczekiwanie na Tego Najważniejszego, ale jest też potrzeba powiedzieć, jaki był dla nas - ten nieparzysty 2013 rok? Mimo, że czasy są to trudne, to jednak, jak ktoś mnie o cokolwiek zapyta, to zaczynam od najmilszego odczucia, którym jest subiektywne wrażenie, że w Szczuczynie udało się nam zbudować wspólnotę. Wspólnotę, która jest spójnością celów Gminy, z której choć kilka osób chciałbym wyróżnić i podziękować. Dziękuję dla druha Roberta Łepkowskiego, Krzysztofa Zalewskiego, Ewy Grunwald, ks. prob. Lucjana Świderskiego, Krzysztofa Wysockiego, Kazimierza Orłowskiego i Marii Jaworowskiej. Kilka innych osób otrzymało szczególne podziękowania za nieustanną, wieloletnią twórczość na rzecz środowiska.

Szanowni Państwo, do swoich domów zanieście nadzieję spełniającej się wizji Szczuczyna razem z pierwszym numerem naszej gazetki „Szczuczyńskie wieści”. Życzę zdrowia, radości i cieszę się, że wszyscy, tworząc bez wątpienia naszą wspólnotę – budujemy przyszłość własną i Gminy. Dziękuję bardzo.” Przemówienie Burmistrza na Spotkaniu Wigilijnym z Gminną Rodziną zostało przyjęte oklaskami.

Następny głos zabrał Stanisław Wądołowski – „ Pan Burmistrz był uprzejmy powitać nas wszystkich i podziękować za to, co uczyniliśmy. Ja proponuję, żebyśmy wszyscy wstali i podziękowali Panu Burmistrzowi za całokształt Jego pracy, za zaproszenie nas i życzyć będziemy Mu dalszej pomyślności w Jego szczytnej, ale i trudnej pracy.”

Po tych słowach nastąpiła nieustająca burza oklasków, która trwała aż 16 sekund. Burmistrz pochylony w zadumie i płynącym z głębi zadowoleniu, jakby nie przypuszczał takich owacji, jako jedyny na sali – siedział z wrażenia.

Z kolei, dyr. MDK Janusz Marcinkiewicz po uzasadnieniu potrzeb i wartości sportu docenił rolę tych osób, którzy do tworzenia warunków i osiągania sportowych celów się skłaniają. W imieniu Zarządu i własnym podziękował za bezcenną pomoc dla sponsorów. Statuetki otrzymali: Burmistrz Artur Kuczyński, który po odebraniu pamiątki sparafrazował na niej napis. Tu jest błąd, to nie burmistrz to wszystko robi (!), tylko społeczność. Dla wszystkich dedykuję to podziękowanie. Dyrektor MDK podziękował dla sponsorów: Mirosława Rainko ze Szczuczyna, z Grajewa, Warszawy, Szumowa i tym, którzy mogliby być pominięci.


Nadszedł czas skupienia i powagi i czci oddawanej naszemu Najwyższemu - Majestatowi Rodzącego się Boga, jako człowieka.

Ks. Robert Zieliński poprosił o powstanie z miejsc. Odczytał fragment Ewangelii w/g św. Łukasza. –„W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie (…).

W odniesieniu do uroczystości składam życzenia, które dyktuje moje kapłańskie serce. Przede wszystkim dziękuję za zaproszenie mnie na tę uroczystość i za życzliwość, którą nas, kapłanów ogarniacie. Za życzliwość, którą okazujecie sobie nawzajem. To spotkanie przy stole Wigilijnym ma to na celu, by dostrzec drugiego człowieka , by łamiąc się tym białym kawałkiem chleba mieć na uwadze to, że gdzieś jest ten drugi człowiek. Z serca dziękując za życzliwość, życzę również czegoś więcej, żeby nie zabrakło Wam serdeczności, miłości, zapału do pracy zawodowej i pracy społecznej. Młodzieży żeby nie zabrakło ideałów, do których chcą dążyć. Dorosłym, aby nie zabrakło sensu ich życia, a osobom w podeszłym wieku, doświadczonym życiem i mądrością, aby znaleźli wspólny mianownik do dzielenia się swoimi sukcesami z młodym pokoleniem. To wszystko zawiera się w tym małym kawałku chleba, to wszystko jest przed nami. Abyśmy te Święta przeżyli z życzliwością, miłością, trzeba wcześniej przygotować się do Świąt. Właśnie dziś przeżywamy pierwszy dzień rekolekcji, potem spowiedź, która jest istotą każdych Świąt i naszych spotkań. Zapraszam do kościoła na niedzielę, w którą wspólnota parafialna Szczuczyna przyjmie relikwie Jana Pawła II. Przeżyjmy ponownie wzór do naśladowania naszego rodaka. Sam Pan Jezus przyszedł na świat, jako człowiek, by uczuć nas jak mamy żyć.

Papież mówił, że każdy z nas musi mieć w sobie Westerplatte, na którym walczyć wciąż musi o ideały ludzkości. Myślę, że to Boże Narodzenie należy przeżywać w dekanacie szczuczyńskim pod hasłem błogosławionego, a wkrótce świętego Jana Pawła II. I dlatego wszystkim życzę żebyśmy na nowo Go poznawali i dążyli do ideałów, które On nam wyznaczał. Szczęść Boże.”

Wszystkie przemówienia zaproszonych gości przyjmowane były z wielką serdecznością, o czym świadczyły oklaski. Oprócz życzeń były stwierdzenia rzeczywistości zauważalnej m. in.: „ Widać to gołym okiem, że Szczuczyn pięknieje z każdym rokiem. „ Przewodniczący Rady Powiatu p. Stanisław Kosakowski wyraził się, jak zwykle krótko i prosto, ujmując jednak wypowiedź w szaty literackie - „ To nie jest ostatni rok, żeby Szczuczyn miał Nowy Rok.”

 

Poza zwyczajowymi formami obrzędu opłatkowego zajrzałem za kulisy uroczystości. Jak zwykle serwowane przez restaurację „Biesiadna” wigilijne potrawy były bardzo smaczne i mile podane. Był barszczyk z uszkami, śledzik, rybka pieczona z surówką, tradycyjny, polski karp, itp.

Również zachowaniem uczestników wigilijnego wieczoru sterowało coś innego, szczególnie podczas łamania się opłatkiem. Była to noc wzruszeń i wyrażanej głęboko humanitarnej nadziei.

W świątecznej atmosferze, podczas dzielenia się opłatkiem, jak nurt górskiej rzeki, płynęły wylewane szczodrze życzenia: zdrowia, dalszej owocnej współpracy między Urzędem Miasta a wszystkimi środowiskami Gminy Szczuczyn.

Nie ma większej kultury od kultury chrześcijańskiej, jako tradycji i skarbu polskości, dlatego w jej odczuciu wszystkim mieszkańcom Gminy i środowisk ościennych ze wzajemnością życzymy zdrowia, radości i trwałego pokoju w sercach, takiego, jaki ze sobą wniosło na świat – Boże Dziecię. Pokój i miłość niech umacnia nasze cele, do których zmierzamy. Budujmy płaszczyzny porozumienia i twórczego działania na rzecz rozwoju Gminy Szczuczyn oraz wyzwalania chęci do takiej współpracy.

Z reporterskiej rutyny dzielę się w imieniu uczestników chrześcijańskiego obrzędu i Portalu e-Grajewo.pl ze wszystkimi Czytelnikami w kraju i za granicą - wirtualnym opłatkiem. Przekazuję masę życzeń, które przekazywano na integracyjnym spotkaniu Wigilijnym. A że wszystko odbyło się na szóstkę, dlatego skłaniam się do życzeń w imieniu Burmistrza i gminnej wspólnoty, mówiąc - oby spotkań takich i życzliwego klimatu nie zabrakło w latach następnych. Tegoroczne gminne Betlejem niech stanie się siłą parafian przez przyjęcie Jezusa do serc swoich.

 

Tekst, film i zdjęcia: Stanisław Orłowski

 

Galeria zdjęć

Wigilia 2013: http://youtu.be/Qa90Zy5cqe0

 


środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (10)

Poniżej proszę przekazać do pana Orłowskiego że gdzież jest błąd!!!!! "Wspólnotę, która jest spójnością celów Gminy, z której choć kilka osób chciałbym wyróżnić i podziękować. Dziękuję dla druha Roberta Łepkowskiego, Krzysztofa Zalewskiego, Ewy Grunwald, ks. prob. Lucjana Świderskiego, Krzysztofa Wysockiego, Kazimierza Orłowskiego i Marii Jaworowskiej. Kilka innych osób otrzymało szczególne podziękowania za nieustanną, wieloletnią twórczość na rzecz środowiska."

Szczuczynianka 1. Nie wiem, o co Pani chodzi? Jeżeli cytując wypowiedź pomyliłem nazwiska, to bardzo proszę o wskazanie zmian. Tylko to poprawić mogę. Dziękuję i pozdrawiam oraz życzę bardzo miłych Świąt Bożego Narodzenia.

Z wielkim sentymentem i łezką w oku wracam do lat młodości, czytając obojętnie co o moim miejscu urodzenia. Pozdrawiam wszystkich Świątecznie i Noworocznie z Bydgoszczy. Jestem dumna, że urodziłam się w Szczuczynie, który pięknie się rozwija a wieść o nim idzie w cały świat.
Elżbieta K.Kraj

To bardzo dobrze Pani Elżbieto, że o Szczuczynie Pani pamięta i zagląda na jego strony. Ostatnio mamy czym się chwalić. Szczuczyn pozdrawia Panią bardzo serdecznie i życzy szczęśliwego Nowego Roku.

Szkaradny wpis, nie mój, proszę wykasować, nastąpiło jakieś dziwne przekłamanie i sens pierwszego zdania jest kosmiczny. ;-))

Ja również pozdrawiam Panią BEATĘ, czy to ta Beata z Albatrosa ??? proszę się ujawnić ;-)) Fajna strona, można rodzinnie poplotkować ;-))

Elżbieta> Szacunek za odwagę. Takich numerów było więcej. Wszystko zgodnie z zasadą, może nikt się nie odważy upomnieć o sprostowanie. Bądź też zgodnie z powiedzeniem " Tato chwalą nas. Kto zapytał ojciec, no Wy mnie a ja Was".

Pani Elżbieto, chodzi na pewno o słowa _czytając obojętnie co o moim miejscu urodzenia._ No tak obojętnie co, to nie to, co mamy szansę tu czytać. Normalny lapsus. Trzeba na tym portalu częściej bywać, wpisywać się, a nie będzie pomyłek, choć i one są ludzką rzeczą.

Elżbieto>Beaty z Albatrosa należy szukać w Augustowie tam gdzie ostatnio widział ją Janusz Laskowski. Wychodząc z założenia, że każda plotka powstaje na odrobinie prawdy, zgłaszam swój akces do klubu "plotkujących". O swoim rodzinnym miasteczku mogę "plotkować" bez ograniczeń.

Kaj, Beata, Tomek, Mariola ... pozdrawiam ... (cztery w jednym) i o to mi właśnie chodziło, czyli dyskutujemy sami z sobą ???

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.