czwartek, 18 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 9 komentarzy
  • 6474 wyświetleń

Tajemnice szczuczyńskich krypt

 Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie
Grajewska Izba Historyczna
Instytut Archeologii UMK w Toruniu
Starostwo Powiatowe w Grajewie
Urząd Miejski w Szczuczynie
Parafia p.w. Imienia NMP w Szczuczynie

serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej
"Tajemnice szczuczyńskich krypt"
która odbędzie się 21 września 2013 r. w kościele p.w. Imienia NMP w Szczuczynie
 
  
Program konferencji:
10:00 – otwarcie konferencji

dr T. Dudziński, mgr M. Krajewska, dr hab. M. Grupa
“Krypty kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie źródłem do badań historycznych”
M. Nowak, A. Wojciechowska
“Architektura krypt w Szczuczynie”
mgr M. Przymorska-Sztuczka, mgr M. Majorek
“Kobiece nakrycia głowy odkryte podczas badań archeologicznych krypt kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie”
dr hab. M. Grupa, mgr D. Grupa
“Wstążki i wstążeczki z krypt kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie”

11:15 – przerwa

M. Nowak, mgr M. Przymorska-Sztuczka
“Szkaplerze szczuczyńskie”
mgr M. Majorek, mgr D. Grupa
“Malowane czy obijane – oznaka mody czy potrzeby na przykładzie trumien z krypt kościoła w Szczuczynie”
dr T. Kozłowski, mgr M. Krajewska
“Mumifikacja ciała ludzkiego – wstępne wyniki badań antropologicznych pochówków w kryptach kościoła p.w. imienia NMP w Szczuczynie”
dr hab. M. Grupa, A. Wojciechowska, dr T. Dudziński
“W czym do trumny – żupany, kontusze, dezabilki i inne ubiory pochowanych w szczuczyńskich kryptach” (wykład połączony z pokazem XVIII wiecznej mody)

13:00 – zakończenie konferencji
W trakcie konferencji będzie możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy, zaś po jej zakończeniu krypt kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie

Konferencja została objęta patronatem honorowym:
Wojewody Podlaskiego – Macieja Żywno
Dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu – prof. dr hab. Jacka Gzelli



środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (9)

Konferencja naukowa? a kim są ci naukowcy? o czym oni będą pouczać? czy może chcą udzielić edukcji dla bezrobotnych mieszkańców Szczuczyna że mają majątek (schedę) która gdzieś się ukryła po między trumnami w kryptach Kościoła?
Naukowcy powinni zaprosić stylistę Jacyków, który by wprowadził nowy krzyk wiecznej mody!

Ci naukowcy to m. in. archeolodzy z UMK w Toruniu, warto pójść, posłuchać...

Po ca nam ta cała historia skoro nie potrafimy wyciągnąć wniosków z przeszłości? I tak wszystko importujemy z zagranicy od nowych świąt, obyczajów, programów telewizyjnych, a na czipsach czy chlebie lub ciastach co 2 lata i świeże skończywszy. Nawet ołówka czy zeszytu dla dzieciaka w Polsce nie produkujemy. Dawna świetność Rzeczpospolitej minęła tak dawno, że to tylko mit, jeszcze trochę a pozostanie już tylko nocnik. Oby nie ale ale wiele wskazuje właśnie na ten kierunek.

mmm, to była studentka z UMK w Toruniu, która de fakto nie miała zezwolenia z UMK, oby grzebać w trumnach i pomiędzy trumnami. To był wymysł kilku bezmyślnych cwaniaków zamieszkałych w Szczuczynie, którym wydaje się, że grzebanie w kryptach spowoduje rozgłos jak zacny był Szczuczyn i jego właściciel. To cwaniactwo prowincjonalne, niczego nie rozumie, że samo grzebanie w Trumnach nie uzyska rozgłosu, który by ściągnoło inwestorów w rozbudowie ekonomii. Grzebać, to oni mogą w skibie, zbierając kartofle, bo w tym napewno są doskonali!

Grajewo to taka sama duza wioska

Tak ciekawe czy cos ciekawego odkryja

Proszę Państwa! Komentarze są po prostu żałosne... Doceńcie wiedzę, pracę tych ludzi. Posiadają ją z wielu dziedzin: historii, medycyny... Za kilkanaście lat nie byłoby okazji tego zobaczyć, posłuchać, gdyż to już by wyniszczało, zgniło. Dowiedziałem się wielu rzeczy i zapraszam na kolejny wykład, a Ci, których to nie interesuje niech się nie udzielają i nie zrażają swoimi miernymi wypocinami...
P.S. A co do trumien chodziło o badanie, pozostawienie czegoś kolejnym pokoleniom, a nie o rozgłos...

Zgadzam się z moim przedmówcą w zupełności. My jako Szczuczyniacy powinniśmy cieszyć się ze wszelkich przedsięwzięć jakie mają miejsce w naszym mieście. A jeżeli chodzi o rozgłos , to czemu nie, jest to część naszej historii i praktycznie jedyna rzecz jaką możemy się pochwalić i opowiadać o tym wszystkim. Powinniśmy dziękować tym ludziom,że zechcieli do nas przyjechać i zająć się kryptami. Było by świetnie ,żeby tak zabezpieczyli nasze podziemia ,żeby turyści mogli tam wchodzić i podziwiać , wspominać lata świetności naszego małego miasteczka .

Panie Pikuś, żałosne są Pańskie wypociny. Społeczeństwo, was naukowców? słuchało, aż wylądowało na zmywaku! Docenić, to trzeba coś, co skutecznie nam się poprawiło. Obserwator doskonale wyjaśnił, jaką skuteczność my oczekujemy. My doceniać będziemy takich, co posiadają umiejętność umysłu, który stwarza nam to, czego my oczekujemy do ludzkiego życia. Pan zaś Panie Pikuś, zraża nas wszystkich swoją niewiedzą mroczny umysłem beznadziejnego naukowca w dziedzinie bezczynności urzędniczej, a takie zjawisko stwarza nam życiowego Pikusia. Panie Pikuś wideo pokazuje beznadziejny występ naukowca przebranego w szaty klauna. Lepiej byłoby obyście się, wy naukowcy? zabrali za sprzątanie świątyni i doprowadzili ją do stanu orginalnego!!! Co chodzi o kolejne pokolenie, to mają zaćmienie umysłu za młodych lat, oglądać na okrągło złom strażacki w starym Kinie, z powrotnym spacerem do zrujnowanej biblioteki. Panie Pikuś co wy w tych trumach zbadaliście? jakość deski? czy ilość gwożdzi? Proszę o głos Pana Pikuś!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.