piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 31672 wyświetleń

Wierzbowo - Dożynki Powiatowe

Powiatowe Święto Dziękczynienia za Plony "Wierzbowo 2013”

„Dożynki, to  radosne święto chleba, to święto rolników i wszystkich ludzi związanych z rolnictwem,  ale przede wszystkim jest to tradycyjne polskie święto dziękczynienia Bogu za zebrane plony”.

        

    15 września 2013r. na terenie Szkoły Podstawowej w Wierzbowie, odbyły się  po raz  XV Dożynki Powiatowe. Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski –Jarosław Augustowski, Wójt Gminy Grajewo – Stanisław Szleter oraz  Ksiądz dziekan Stanisław Łatwajtys - Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie.

    Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą polową koncelebrowaną przez ks. Biskupa Tadeusza Zawistowskiego. Mszę św. zakończyło tradycyjne „łamanie się chlebem” przez wszystkich uczestników uroczystości. Starostami dożynek byli: Pani Sławomira Zalewska z  Sikory i Pan Krzysztof Łepkowski z Elżbiecina. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu, w tym mieszkańcy wsi: Dybła, Czarnowo - Milewo, Słucz, Ławsk i Danowo z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Alicji Rutkowskiej oceniła wieńce i uznała, że w kategorii wieńców tradycyjnych najpiękniejszy wieniec wykonali mieszkańcy wsi Dybła, natomiast w kategorii wieńców  nowoczesnych najpiękniejszy wieniec wykonali mieszkańcy wsi Ławsk. Wszyscy wykonawcy wieńców  otrzymali dyplomy i książki.

   Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie, Pan Poseł na Sejm RP Edmund Borawski, wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom - dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego w roku kwotowym 2012/2013. Należą do nich: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Zakład w Biebrzy - 1 247 tys. l mleka, Regina i Jan Zawadzcy, Ciemnoszyje - 876 tys. l., Anna i Tadeusz Skrodzcy, Cyprki -811 tys. l, Katarzyna i Jacek Olszewscy, Miecze – 750 tys. l,  Magdalena i Mariusz Karwowscy, Kozłówka  - 672 tys.l , Marta i Kacper Więckowscy  Skrodzkie – 651 tys.l , Sławomira i Krzysztof Zalewscy, Sikora – 479 tys.l, oraz Państwo Małgorzata i Krzysztof Łepkowscy, Elżbiecin – 244 tys. l mleka.

    Starosta Grajewski uhonorował  dyplomami i upominkami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego.

W br. są to:
- Sławomira i Krzysztof Zalewscy, zam. Sikora,  za wysokie wyniki w produkcji mleka i  hodowli bydła mlecznego;
- Barbara i Marian Dobrzyccy, zam. Kurki, gm. Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji trzody chlewnej;
- Teresa i  Piotr Rydzewscy, zam. Zaborowo, gm.Grajewo, za wysokie wyniki w prowadzeniu hodowli zarodowej rzadkich ras bydła;
- Grażyna  i  Bogusław Łempiccy, zam. Świdry –Awista, gm. Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji wołowiny;
- Bogumiła i Mariusz Zawistowscy, zam. Toczyłowo, gm.Grajewo, za wysokie wyniki w produkcji bydła mlecznego;
- Krzysztof Biedrzycki, zam. Kurki gm.Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji zbóż;
- Joanna Bielawska, zam. Rajgród za wzorowo prowadzone gospodarstwo agroturystyczne;
- Irena i Waldemar Milewscy, zam.Szymany, gm.Wąsosz, za wysokie wyniki  w produkcji bydła mlecznego;
- Danuta i Wiesław Sztachelscy, zam. Szymany, gm.Grajewo, za efektywny rozwój  przedsiębiorczości na wsi;
- Bożena i Bogdan Gardoccy, zam.Borawskie, gm. Radziłów, za efektywne wykorzystanie funduszy unijnych;
- Iwona i Ryszard Konopko, zam. Miecze, gm.Rajgród, za wzorową działalność usługową w rolnictwie;
- Barbara i Kazimierz Grądzccy, zam. Rydzewo Szlacheckie, gm.Radziłów, za wzorowo prowadzone gospodarstwo ekologiczne;
- Grażyna i Bogdan Milewscy, zam.Szymany, gm.Wąsosz, za wysokie wyniki w produkcji bydła mlecznego;
- Katarzyna i Tadeusz Olszewscy zam. Glinki, za wysokie wyniki w produkcji mleka;
- Wojciech Święćkowski, zam.Szymany,  za wybitne osiągnięcia w hodowli koni.

    W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie,  Bank BGŻ  S.A. O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt  O/Piątnica,   PHN Cennas w Grajewie, PHU „Ogród” w Grajewie, „Abies”, „Pronar” w Narwi, Zakład Handlowy BASP w Szczuczynie, „Agrocentrum” Kolno, „Szkoła rodzenia”,   Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania - Biebrzański Dar Natury.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. "Pracuję bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”. Były i atrakcje dla najmłodszych. Na milusińskich czekały  stoiska z zabawkami, słodyczami, dmuchane zjeżdżalnie itp.  Wszyscy  uczestnicy  uroczystości  mieli  zapewnioną  wspaniałą  grochówkę i  wędliny  z   ZPM "Europa”, a Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi  smacznymi   produktami.  Święto dziękczynienia uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzbowie, orkiestry  dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie oraz zespołów: „Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie, „Grajewianie”  z MDK w Grajewie i „Szczuczyniacy” z MDK w Szczuczynie.

       Nie można byłoby zorganizować uroczystości  w  takiej formie i wymiarze, gdyby nie pomoc sponsorów  i darczyńców oraz wsparcie n.w. osób i instytucji.   Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU „JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie, Bank Spółdzielczy  w  Szczuczynie,  Bank Spółdzielczy  w  Jedwabnem oraz Pronar w Narwi.

    Sponsorami dożynek były również: Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Grajewo, PHU „Ogród” w Grajewie,  PHN „Cennas” w Grajewie, Agrocentrum Kolno, Zakład Handlowy BASP w Szczuczynie, Hurtownia MESP w Grajewie, Wojciech Święćkowski, Stacja Paliw Sławomir Gawroński,  Cezary   Babik – Piekarnia w Grajewie, Czesław i Janusz Skrodzcy - Piekarnia w Konopkach, Halina i Sławomir Mieńkowscy - Piekarnia w Wąsoszu, Andrzej i Robert  Nerkowscy – Piekarnia w Rajgrodzie,   Ireneusz i Wojciech Łaguna – Piekarnia w Grajewie, Mariusz Kuczyński i Marcin Kossakowski – Piekarnia w Radziłowie.

    Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, Urząd Gminy w Grajewie, Zakład Usług Komunalnych w Wierzbowie,  Szkoła Podstawowa w Wierzbowie, Zespół Szkół w Niećkowie, OSP Wierzbowo i Boczki, Miejski Dom Kultury w Grajewie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, Parafia pw. NNMP w Rajgrodzie, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, Komenda Powiatowa Policji w Grajewie oraz  mieszkańcy Wierzbowa.

  
Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.



GALERIA ZDJĘĆ - wejdź

foto, wideo - e-Grajewo.pl

 


Komentarze (9)

Fajnie, szkoda, że nie pojechałam. Ciekawe, gdzie będą dożynki za rok?

Potrzebuję info dotyczące pięknej czarnowłosej dziewczyny którą widziałem wczoraj na dyżonkach. wiek około 25-30 i czerwona kurtka. Potrrzebuje info jak się osoba nazywa i gdzie ją mogę spotkać.

czy ta dziewczyna jest gdzieś w galerii?

W co jeszcze była ubrana?? Bo może ją kojarzę!!!!

Moze ktos mi powiedziec jak sie nazywa dziewczyna z trzeciego zdjecia od konca,pierwsza z lewej strony.

niestety dziewczyny nie ma na żadnym zdjęciu ubrana byla w czerwona kurtke i ciemne spodnie nigdy jej nie widziałem a wielka szkoda

no bo i fajne zdjęcia - 13 tys. odsłon- suuper!
Wierzbowo górą!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.