Szczuczyn

  • 8 komentarzy
  • 6716 wyświetleń

Foto-migawki 13


      1. SKRZYŻOWANIE POD ŻELAZNĄ KRESKĄ
 
      W sferze marzeń, dalej pozostaje pokonanie grajewskiego „węzła” drogowego w obrębie ul: J. Piłsudskiego, Szkolnej, Kolejowej i Konopskiej. Choć pisało się o tym wiele i wiele planów snuło, do dziś pojazdy wydobywające się z cienia trzech bocznych ulic, wypatrują dobrego gestu albo litości ze strony kierowców będących na drodze głównej. Jednak biorąc pod uwagę sznur pojazdów na ul. J. Piłsudskiego, niełatwo jest zachować się po dżentelmeńsku.
Dodatkowo, mieszkańcy cierpliwie znoszą hałas, szczególnie przy ul. Piłsudskiego i Kopernika, który oscyluje w granicach 69,5 dB w dzień, a 61,9 dB w nocy, przy dopuszczalnej normie 55 – 50 dB. Jak dotychczas, mamy zapewniony czas, żeby spóźnić się do pracy – mówią kierowcy. Jeśli już dojedziemy do celu, to pierwszym problemem, ze względu na wstrząsy, jest włożenie klucza w zamek, a drugim, poukładanie przedmiotów, które spadły nocą na wskutek drgań wywoływanych przez pojazdy ciężarowe.

       2. KONTRASTY


      Ostatnio w Szczuczynie dzieje się bardzo dużo, miasto powoli budzi się z letargu. Jednocześnie budzi się niepokój o brak reakcji właścicieli na bodźce, często delikatnie sugerowane. Przy głównej trasie 61 dalej stoją koszmarne budynki, strasząc wyglądem mieszkańców, a przede wszystkim ludzi obcych, przejeżdżających tą trasą. Warto popatrzeć na wizytówki miasta przy ul. Łomżyńskiej 5, 11 i 13, a przy Kilińskiego na 28. Ponadto przyuliczne stodoły na głównej trasie, obory i bele kiszonek, również nie upiększają widoku miasta.

      3. MIEĆ 80 LAT, TO NIE GRZECH

      Mając 81 i pół roku, co sądzi Pan o przemijaniu? Zapytałem J. Kuczyńskiego emerytowanego nauczyciela. – Wszystko trwa zbyt krótko. Teraz czuję, że we mnie walkę toczą dwa wilki. Młody pełen buntu i stary wypełniony obowiązkami i miłością. A który ma szansę na zwycięstwo? - Ten, którego karmię zyskiem z uczciwej pracy. Wnioskuję, że mimo wszystko musi Pan pracować? -Tak, to oczywiste. To praca jest motorem, która podtrzymuje mój sens życia. 

      4. WCZORAJ I DZIŚ - SPRZĄTANIA ULIC

      W stosunku do wykonanych dwóch poprzednich porządków w pasie drogi 61 i 58, widać było, że własne przedsiębiorstwo WPK w Szczuczynie, potrafi o wiele dokładniej wykonać strzyżenie i wygrabienie trawników, niż wykonująca u nas te same czynności firma ze wsi Czerwone k/Kolna. Jednak sprzątanie pasa wykonane po raz trzeci, odbiega od poprzednich i jest zadawalające dla mieszkańców. Trawniki skoszone są przed przerostem i dlatego utrzymują soczystą zieleń. Poprzednie wyglądały jak ściernisko, a na dodatek pozostawiono na nich niewygrabioną trawę. Teraz odsłonięte są z ziemi krawężniki chodnikowe, które tworzą czyste, proste linie. Obiecane jest, że kolejne sprzątanie będzie jeszcze dokładniejsze, ponieważ teren jest zbyt zaniedbany. Szacunek należy się dla ludzi wykonujących dokładnie swoje obowiązki. Podziękowanie kieruję do GDDK i A w Łomży, a szczególnie dla kierownika Jana Czyżewskiego za uprzejme i wyczerpujące odpowiedzi na maile w sprawie zażalenia na sprzątanie.
   Dla mieszkańców nie jest jasne, kto kosić i sprzątać ma trawę poza pasem drogowym, pomiędzy chodnikiem a budynkami. Teren wspomniany nie jest własnością prywatną ani GDDKiA. 

      5. OCH TEN STAWEK

      Niedawno czyszczony zbiornik przeciwpożarowy przy ul. Kilińskiego ponownie pokrył się porostami. Tylko miejscami błękitna woda usiłuje uśmiechać się do przechodnia. Reszta nie stanowi uroku. Koszta utrzymania zbiornika ze słodką wodą stałą są nie tyle duże, co uciążliwe. Woda rz. Księżanki płynie prosto własnym korytem i nie ma możliwości wymiany wody gromadzonej w zbiorniku. Cieki z rowu po przeciwnej stronie aktywne są tylko sezonowo.

      6. Ul. SENATORSKA

      No, nareszcie Pan Senator byłby zadowolony, pod warunkiem gdyby mógł to zobaczyć. Na ul. Senatorskiej od lat oczekiwana wymiana płytek chodnikowych weszła w tryb realizacji. Na odcinku najbardziej zniszczonym, układana jest gruba kostka brukowa. To oczywiste, że ulica o istotnym znaczeniu historycznym, powinna być zadbana. Ponadto jest ona jedną z ulic, którą podczas procesji w obchodach uroczystości Bożego Ciała, aż dwa ołtarzyki zajmują przestrzeń sakralną. Dotychczas, część ludzi miała kłopoty z przejściem, szczególnie szanowne panie w szpileczkach.

       7. ZAKOŃCZONY REMONT

      Zakończono bardzo pilny remont dachu i kominów na budynku przy ul. Kilińskiego 9.   Remont polegał na wymianie krokwi, łat i kontr-łat, pod którymi zastosowano specjalną membranę. Dach pokryto blachą ocynkowaną i malowaną.  Przebudowano też kominy. Konieczne jest jeszcze odgrzybienie i uzupełnienie zniszczonej elewacji budynku. Jednak z tym problemem chwilowo trzeba się godzić ze względu na środki finansowe administratora budynku i właścicieli niektórych lokali.

       8. ZAPOMNIANA FONTANNA

      Po wybudowaniu przez Przewodniczącego MRN Kazimierza Zdańkowskiego trzech budynków przy ul. Kilińskiego 5, 7 i 9 powstała propozycja mieszkańców dwóch budynków, wybudowania fontanny ich kosztem, pomiędzy blokiem 5 i 7.
Z jej powodu, była krótkotrwała radość. Zapomniany obiekt, zwany fontanną, jako zabytek mini architektury przydomowej, ponuro spogląda na mieszkańców dwu bloków. Jest otwarty na jego zwiedzanie, mimo że ma w sobie trawę zamiast wody.

      9. RONDO 2004 W SZCZUCZYNIE

      Szczuczyńskie rondo u zbiegu ul. Kilińskiego, Szczuki i Grunwaldzkiej oddano do użytku w grudniu 2004 roku. Potrzebę jego powstania wymusiły media na wskutek dużej liczby wypadków na klasycznym skrzyżowaniu trzech ulic. Mimo kilkakrotnej przebudowy i zmiany geometrii, skrzyżowanie było wciąż wypadkowe. Po wprowadzeniu ronda, skrzyżowanie dalej pociąga stałe koszta napraw eksploatacyjnych i powypadkowych. Droga 61 jest ciągiem wylotowym ze Szczuczyna w kierunku Ełku, Augustowa i dalej na wschód. Przewidywana od lat obwodnica Szczuczyna wchodzi w fazę realizacji. Niebawem miasto odpocznie od hałasu, nadmiernego niszczenia ulic, ale i od częściowego spadku zysków.

      10. BRAK MIEJSC POSTOJU

      Od lat wskazywana przez media zasadność miejsc postojowych przy Pizzerii i w ciągu pasa drogowego na terenie miasta, dalej nie ma obowiązkowej wygody dla pojazdów mechanicznych. GDDKiA po podjęciu innych potrzebnych rozwiązań, budowy zatok nie podjęła się. Pojazdy zatrzymują się w tym miejscu na zasadzie odwagi, co do wysokości mandatu i przymykania oczu liberalnych stróżów prawa. Dla pieszych pozostaje po nich niezbyt przyjemny widok na wyjeżdżony trawnik.
Pod tym względem GDDKiA nic nie zmienia, mimo wymaganej liczby miejsc parkingowych i ich położenia oraz liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych. A to, winno być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zagospodarowania terenu. W Szczuczynie nie sprawdza się nawet zasada stosowania 1, 1 miejsca postojowego dla każdego jednego mieszkania, albo jednego miejsca postojowego na każde 10 m2 powierzchni użytkowej lokali. Brak miejsc powoduje płynny przejazd pojazdów z hałasem, co nie pozwala na pozostawienie przez nich w tym mieście pieniędzy po konsumpcji i wypoczynku.

      11. KOZY 


      W Szczuczynie spotkać można prawdziwe, dojne kozy. Mleko kozie to najbardziej bliski ideału produkt żywnościowy, a jego struktura jest zdumiewająco zbliżona do mleka matki. Jednak w zależności od rasy, koza, kozie nie jest równa. Przy wyborze należy zwrócić uwagą na możliwość popełnienia pomyłki. Są piecyki „koza”, młode dziewczynki „koza”, małe rybki koza, jest powiedzenie, „Ale z ciebie koza”. Jest też możliwość otrzymania kilka dni „kozy” za wandalizm jak to było ostatnio w postaci zniszczenia ok. 70 znaków drogowych, obelgi i inne drobne czyny. Jednak żadne z tych „kóz” nie ma tyle wapnia, fosforu, witaminy B2 i potasu jak mleko kozie. 

      12. TELEFONICZNA DZIURA


      Przeterminowane lekceważenie telefonicznej dziury może okazać się bardzo poważne w skutkach. Zniszczone pokrycie i skorodowane uzbrojenie włazu do kanału z przewodami telefonicznymi przy ul. Plac Tysiąclecia 15 (obok sklepu „Irena”), może wkrótce stać się przyczyną poważnego kalectwa. Tym bardziej, że w tym miejscu panuje duży ruch, szkoła i dojście dzieci do Ośrodka Zdrowia.

       13. MODA NA SUKCES
 
      Brak odpowiedniej liczby słupów lub tablic ogłoszeniowych dalej powoduje lekceważenie odpowiedzialności za przejawy stałego wandalizmu. Właśnie. A jeżeli musimy się zaczepić albo zareklamować to z braku miejsca każdy słup, drzewo, płot i budynek jest do tego przydatny. No niech tylko nadejdą wybory, zobaczymy, kto zawiśnie na podręcznym płocie, a kto na drzewie. Nie wszyscy mają takie tytuły reklamowe, jak Marcin S. - „Otrzyj łzy kochanie”, bo wisisz na kasztanie.

      14. KONIEC WAKACJI

      Dobiegły końca wakacje 2012. W ostatnich dniach, mimo intensywnych zakupów przez rodziców, widać było chęć grupowego spędzania ostatnich wolnych godzin wakacji i lata.

      15.TARGOWICA

      Szczuczyńska, przepiękna Targowica Miejska, co raz bardziej przypomina plac przed amfiteatrem niż miejsce na jednodniowy targ. Budowa zmierza do planowanego zakończenia.

      16. STACJA PALIW W SZCZUCZYNIE

      Stacja Paliw PKN Orlen przy ul. Łomżyńskiej w Szczuczynie, od 01.09.2012 roku wznowiła swoją działalność. Po całkowitej przebudowie wygląda czysto i jest nieporównywalnie bardziej funkcjonalną w stosunku do zabytkowej poprzedniczki. Po oddaniu do użytku obwodnicy miasta stacja, być może, odczuje zmniejszenie liczby klientów. 

      17. NA PAWEŁKACH
 

      Przy ul. Pawełki i Księży Pijarów w dalszym ciągu zalega tereny gruz pozostawiony po rozebranym młynie przez właściciela firmy prywatnej w Prostkach.

      18. OBWODNICA SZCZUCZYNA 

      Od stuleci w sąsiedzkiej konkurencji zawsze coś zgrzyta. Mieszkańcy Grajewa od lat domagają się budowy obwodnicy miasta. Dotychczasowe starania samorządowców i parlamentarzystów nie przyniosły pożądanego skutku.
Grajewianie spoglądają z tego względu nie tyle z zazdrością, co z żalem na pobliski Szczuczyn, gdzie już w tym roku ruszyć ma budowa upragnionej obwodnicy. 
Na obwodnicy Szczuczyna skorzysta konkurencyjne Grajewo, bo szczuczyńska obwodnica spowoduje, że duża ilość samochodów ominie północną stroną centrum powiatowego miasta.
Jednak Szczuczyn zazdrości i nie wybaczy dla Grajewa odebranej mu rangi powiatu, a z tego względu zaniku jego rozwoju. Dziś Grajewo jest bardziej dynamiczne niż Szczuczyn. 

      19. AMBICJE WAKACYJNEGO MECZU

      Podczas wakacji 2012, korzystając z wolnego boiska Szkoły Podstawowej nr 4, przy ul. Konstytucji 3 Maja w Grajewie, odbył się mecz towarzyski pomiędzy miejskimi drużynami „Wrony” i „Kawki” o tytuł najlepszego ucznia tej szkoły. Zawodnicy zespołu „Wrony” już od początku zbliżyli się pod bramkę opieszałego w rywalizacji zawodnika, w pobliżu budynku szkoły. Wiedzieli, że tylko tu, w miejscu powszechnej edukacji, mogą uzyskać życiową przewagę i odnieść zwycięstwo nad leniuchami z drużyny przeciwnej. Różne fortele i dryblingi zespołu „Kawki”, w celu wyprowadzenia „Wron” w pole, na wagary, albo obijania się na sztucznej płycie boiska, nie zniechęciły zespołu „Wrony” do rozsądnego ataku w stronę szkolnej wiedzy. Choć obydwie drużyny miały jednakowe stroje i szanse, zwyciężyły bardziej aktywne, przezorne, uparte i zwyczajowo chytre na spokojne życie w przyszłości - „Wrony”. Jednak wynik rywalizacji jest utrzymywany w tajemnicy, aż do zakończenia roku szkolnego 2012/213. 
 

GALERIA ZDJĘĆ



   Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (8)

Szanowny panie jest pan super w opisywaniu, może pan wie gdzie mamy zgłosić brak świateł na ulicach. Już przed godz 2 00 w nocy ciemno jest w Szczuczynie że aż strach wracać z dyżuru z pracy. Kto rządzi tym zapalaniem . Są zapalane póżno wieczorem i wczaśnie gasna. Czyim to kosztem. Rozumiem że to oszczędność ale nie ludzkim życiem, kto za to odpowie jak się coś przydarzy a już był wypadek. Prosimy o pomoc! Pozdrawiam Pana.

No rzeczywiście, to straszne, że wielmożne państwo z warszawki jadąc przez Szczuczyn na swoje wypasione letnie posesje musi oglądać takie przeżytki jak gospodarstwa rolne... Faktycznie szkarady takie szpecą okrutnie piękny szczuczyński krajobraz. No po prostu nie do pomyślenia. Tym bardziej, że na niejednym z gospodarskich podwórek jest czyściej niż na podwórkach "nierolników"... A że gospodarze hodując zwierzęta czy uprawiając ziemię mają na chleb to już w ogóle nie warta wspomnienia drobnostka. Najważniejsze, że ich stodoły, obory i bele kiszonek nie upiększają widoku miasta.

Panie redaktorze pan ma pióro a ja mam inwalidzki wózek i laptopa. Dzięki przekazywaniu przez Pana wiadomości czuję się po każdym ich przeczytaniu tak, jakbym helikopterem obleciał cały powiat. Wszystko, co wiem siedząc na miejscu zawdzięczam dla e-Grajewa. Dziękuję bardzo za to, że jest mi lżej żyć.

Targowica to w Szuczynie czy w Niedzwiadnej jest budowana?

turysta, na pewno jechałeś trasą ze Szczuczyna do Niedźwiadnej w stanie wskazującym na to, co nie trzeba i tak ci dobrze było, że wpadłeś do Niedźwiadnej tak szybko, że nie zdążyłeś zapomnieć Szczuczyna. Poplątało ci się, gdzie jest ta piękna targowica. Popatrz, co napisał redaktor tekstów, Targowica Miejska leży nie nad Atlantykiem, ani w Niedźwiadnej, tylko w Szczuczynie. A dmuchałeś w balonik?

A ja uważam, że to, co dzieje się z oświetleniem jest wynikiem dobrego gospodarowania. Łatwo stanąć z boku i narzekać, że po 1 w nocy gaśnie światło. Kiedyś ktoś podobno narzekał, że mu się lampa pod domem nie świeci i on ma ciemno w pokoju jak w nocy wstaje coś przegryźć - można i tak. Obudźmy się! Chcemy wszystkiego i najlepiej już! Tak się nie da, no chyba że chcemy znowu słuchać obietnic?! Oświetlenie działa i ok. Narzekać to nie sztuka, gaśnie na dwie godzinki w samej nocy i dobrze. PRZEŻYJEMY!

szczuczyniak popieram Ciebie z tym światłem. Pięknieje Szczuczyn ale po ciemku. Światło gasnie już o 1.00 w nocy a nie o 2.00. Współczujemy wam tej pieknej ciemnoty.

Właśnie to nasze skrzyżowanie pod szynami zakrawa na paradoks, ironię, albo niemoc. Pozdrawiam parowozy. Oj te parowozy.........

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.