Szczuczyn

  • 17 komentarzy
  • 11807 wyświetleń

Palinocka 2012

I noc się stawała dniem - czerwcowa Palinocka

        Palinocka, święto w całym pogańskim obchodzone świecie, dzień słońca - prasiły twórczej, bóstwa dnia i światłości. Palinocka to czas, kiedy noc staje się dniem, czyli mamy najkrótszą noc i najdłuższy dzień w roku, będące wielką ucztą skoków, śpiewu, tańca i wesela. Z tym wyjątkowym dniem w roku związane są różne obrzędy między innymi palenie świątecznych ognisk na wzgórzach, w lasach lub na ich skraju, wśród dębów i brzóz albo w pobliżu wód, rzek i jezior. Święte ognie składające się ze świeżych gałęzi rozniecano, gdy słońce zapada za horyzontem a jego ostatni promień całkowicie zniknie ze sfery niebieskiej. Bodaj niegdyś święty ogień zanoszono do domów, gdzie miał palić się rok cały i skąd nikomu go nie wolno było wynosić. Rozpalenie ognia po zachodzie słońca rozpoczynało całonocną ucztę, śpiewy i tańce, które trwały całą noc krótką aż do świtu dnia następnego albo i dłużej. Chłopcy brali kąpiele ogniste - przeskakiwali przez ogniska, natomiast dziewczęta przyklaskiwały im i  tańczyły kołem wokół ognisk, do których często miód w ofierze wlewano. Kolejnym zwyczajem związanym z ogniem, były pogonie z zapalonymi żagwiami wokół obsianego pola, barci i łąk. Bardzo dobrze znanym obrzędem tej świątecznej nocy to wianki puszczane na wodę, prawdopodobnie związane z utożsamieniem Sobótki jako dnia zaślubin niebieskich słońca z księżycem. Palinocka bardziej znana w świecie jako Sobótka, Kupała lub Kupalnocka była świętem słońca - boga, który polom niósł ziarna a ludziom przynosił chleb, przynosił szczęście, radość i miłość oraz czynił dzień i był dawcą życia.
wg.piastunka

        Dnia 23 czerwca 2012 r. w Szczuczynie odbył się festyn z okazji „PALINOCKI” organizowany przez Miejski Dom Kultury. Tradycja ta kultywowana jest od wielu lat.
Impreza odbyła się w Parku Miejskim przy ul. Nowej. Organizatorzy zapewnili bogaty i ciekawy program artystyczny.

       Uroczystość rozpoczął XXXV Konkurs Piosenki.
Następnie wystąpił w pięknych strojach ludowych zespół „Szczuczyniacy” w składzie: Krystyna Rosłoniewska, Jadwiga Drobińska, Marianna Domiziak, Barbara Jankowska, Marianna Szabelska, Ewa Zamojska, Marianna Ostrowska i Helena Grabowska.
Na scenie wystąpiła młodzież przygotowywana przez Marię Ostrowską. Majka Markiewicz, Karolina Niebrzydowska, Aleksandra i Magdalena Milanowskie zaprezentowały wysoki poziom wokalny.

        Ogromną atrakcją był koncert Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Ełku  w bogatych strojach ludowych w żywiołowych tańcach ludowych oraz pieśniach.
Z pobliskiej Białej Piskiej wystąpiła kapela podwórkowa KLIKA. Zaś do tańca zagrały  zespoły FASTER z Olsztyna oraz  SZAFIS z Białegostoku.
Kulminacyjnym punktem programy było podpalenie ogniska przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego. W blasku płomieni koncert dała orkiestra OSP w Szczuczynie pod batutą Roberta Świderskiego.


Tekst i foto: Andrzej Szabelski MDK Szczuczyn

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (17)

he impreza znów :P szaleństwo

O fajnie bardzo się cieszę szkoda tylko że grajewo nie bierze przykładu ze szczuczyna. Tylko placą dla jakiś kiczowych zespołów nie wiadomo jakie pieniądze.

Jedyne co mnie zainteresuje to zespół "faster" gdyby nie to nie miałabym zamiaru nawet przyjść . krótko i nudno . ale cóż przynajmniej wcześniejszy festyn był udany :)

ale fajowo SZAFIS zagra napewno tam będę!!!!!!!

no to nie przychodź jak nudno siedź w domu jeju jacy ludzie są chorzy złośliwi żaaal

Dobry pomysł - palmy ogniska nocą, zamiast lamp ulicznych.

Lampy uliczne to nowy tajny rządowy projekt prorodzinny... Tam gdzie niski przyrost naturalny, gasną światła, bezapelacyjnie....

marta chodzi mi o to że jednak trochę krótko no z tym się wszyscy zgodzą i bd szczuczyniacy a moim zdaniem za dużo ich wszędzie ludzie praktycznie nie chcą ich słuchać już . mogłoby ich nie być chociaż raz a zamiast nich mali szczuczyniacy powinni wystąpić .

Niby Szczuczyn to wiocha,a milion razy lepsze imprezki niż w Gwo!!Chyba Czas zbierać manatki i przeprowadzać się do Szczuczyna :D

xyz.Prosze,nie pisz takich bzdur o Szczuczynie.To miasto,moze i mniejsze i mniej liczne od Grajewa,ale miasto.Jezeli nie wiesz, to wiedz ,ze kiedys przed wojna Szczuczyn byl wiekszy i bardziej rozwiniety od Grajewa i to Szczuczyn byl stlica powiatu,ale miasto bylo po wojnie zniszczone i wladze powiatu przeniesiono do Grajewa.Pozniej przeprowadzono linie kolejowa przez Grajewo wlasnie od tamtej pory Twoje miasto zaczelo sie rozwijac i spychac na drugi plan sąsiedni Szczuczyn.To taki krotki rys historyczny,bys na nastepny raz nie wypisywal glupot.

Szczuczynianin,może niepotrzebnie obraziłeś się na xyz. On myśli pozytywnie o Szczuczynie i chce tam się przeprowadzić, a ty go zaraz w łeb łomoczesz.

Alez skad :D nIe obrazam sie na nikogo.W tym co napisalem nie ma zadnej zlosliwosci czy czegos zlego.A slowa "glupot , "bzdur" to nie sa obrazliwe okreslenia.Po prostu napisalem ze nie mial racji,piszac ze Szczuczyn to wiocha. :P .Zle to odebrales uzytkowniku WĄSOSZ :D .A do Szczuczyna oczywiscie zapraszam ,przeprowadzaj sie

Hej co się kłócicie gdyby nie Warszawa to Wąsosz był by stolicą Polski!!!

Była palinocka w tym roku czy nie. Ani tu zdjęć ani opisu. Było, czy nie a może jeszcze będzie

byla 23 czerwca ;P

czy beda dodane jakies zdjecia z imprezy??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.